In the Beginning by Lee Bogle is a giclee on canvas. Dimensions: 36" X 36" (PRINT DIA 30"). Edition size: Limited Edition of 500. item# LBINBEGIN36
We accept Visa, MasterCard, Amex , Discover
In Store Layaway Option Schedule
payments are automatically deducted from your credit card.
Optional Payment Methods
Shop Now | Pay Later. For US Orders Only.
Shop Now | Pay Later. For US Orders Only. option is for (1)item per order. USA orders only.
Shipping Within The Continental USA
In the Beginning Qualifies for Free Shipping This Item Ships FREE
International Shipping
Countries We Ship To:
🇦🇺 🇦🇹 🇩🇰 🇫🇮 🇫🇷 🇩🇪 🇮🇪 🇮🇹 🇯🇵 🇳🇱 🇳🇴 🇪🇸 🇸🇪 🇨🇭 🇬🇧
Promotions For Lee Bogle - In the Beginning
Price Match
Art Terminologies
Lithography - Printing technique using a planographic process in which prints are pulled on a special press from a flat stone or metal surface that has been chemically sensitized so that ink sticks only to the design areas and is repelled by the non-image areas. Lithography was invented in 1798 in Germany by Alois Senefelder.